Open for Entries Reminder Service Reminder Service 07 September 2014 NewcastleGateshead 13.1 miles
Open for Entries Reminder Service Reminder Service 07 September 2014 NewcastleGateshead 13.1 miles
2014,09,07,9,00,00,00

Elite Athletes


Elite Men
BIB # BIB NAME ATHLETE NAME COUNTRY  CLUB BIOG INFO
1 FARAH MO FARAH GBR NEWHAM & ESSEX TRIPLE OLYMPIC, WORLD  & EUROPEAN CHAMPION 5000 & 10000M; 2011 WORLD CHAMPION 5000M; 60:10 HM
2 KIPROTICH STEPHEN KIPROTICH UGA N/A 2012 OLYMPIC MARATHON CHAMPION; 2013 WORLD MARATHON CHAMPION; 28:19 10K; 61:15 HM
3 BEKELE TARIKU BEKELE ETH N/A 2012 OLYMPIC 10000M BRONZE; 2008 WORLD INDOOR 3000M CHAMPION; 62:59 HM
4 VERNON ANDY VERNON GBR ALDERSHOT F&D 2014 EURO 10000M SILVER & 5000M BRONZE; 29:19 10K
5 AYEKO THOMAS AYEKO UGA N/A 2013 WORLD CHAMPS 10000M FINALIST; 2013 GREAT BIRMINGHAM RUN WINNER; 62:32 HM
6 PAULA PAULO PAULA BRA N/A 2013 WORLD MARATHON CHAMPS 7TH PLACE; 2012 OLYMPIC MARATHON 8TH PLACE; 62:30 HM
7 KIKUCHI MASATO KIKUCHI JPN N/A 2104 WORLD HM CHAMPS 18TH PLACE; 61:17 HM
8 KIGEN MIKE KIGEN KEN N/A 2014 PARIS HM 3RD PLACE; 2006 WORLD XC CHAMPS 5TH PLACE; 59:58 HM
9 SANG EZRAH SANG KEN N/A 61:03 HM
10 KIPTOO MARK KIPTOO KEN N/A 2012 AFRICAN 5000M CHAMPION; 60:29 HM
11 SANO HIROAKI SANO JPN N/A 2013 NOBEOKA MARATHON WINNER; 62:40 HM
12 TANANKA KEISUKE TANAKA JPN N/A 2104 JAPANESE NATIONAL 1500M CHAMPION; 62:38 HM
13 MELLOR JONATHAN MELLOR GBR LIVERPOOL HARRIERS REPRESENTED ENG 2014 COMMONWEALTH GAMES; 2012 GREAT YORKSHIRE RUN WINNER; 28:42 10K
14 HAY JONNY HAY GBR ALDERSHOT F&D 2ND PLACE 2012 GREAT EDINBURGH XC; REPRESENTED GBR 2011 WORLD XC CHAMPS; 64:45 HM
15 MATSEUDA SHO MATSEUDA JPN N/A 62:41 HM
16 SILVA ANTONIO SILVA POR N/A 29:40 10K
17 CALDWELL LUKE CALDWELL GBR DORKING & MOLE VALLEY AC 2013 EURO U23 XC CHAMPS 5TH PLACE
18 BEATTIE JOHN BEATTIE GBR RUN-FAST REPRESENTED GBR 2008 WORLD XC CHAMPS; 29:42 10K
19 HASHIMOTO TAKAMITSU HASHIMOTO JPN N/A 63:13 HM
20 FEITEIRA LUIS FEITEIRA POR N/A REPRESENTED POR 2009 WORLD MARATHON CHAMPS; 63:43 HM
21 PEPPER JON PEPPER GBR BRIGHTON PHOENIX 65:32 HM
22 WHITTAKER PAUL WHITTAKER GBR SOUTHEND AC 67:18 HM
23 HUDSPITH IAN HUDSPITH GBR MORPETH REPRESENTED GBR 2002 COMMONWEALTH GAMES; 62:53 HM
24 NORMAN DAVID NORMAN GBR ALTRINCHAM AC 2013 MANCHESTER MARATHON WINNER; 65:24 HM
25 RENAULT NEIL RENAULT GBR EDINBURGH AC 2012 SCOTTISH 10000M CHAMPION; 2013 GREAT EDINBURGH RUN 7TH PLACE; 64:47 HM
26 ABU-REZEQ MOHAMMED ABU-REZEQ JOR ALTRINCHAM AC 2014 WILMSLOW HM WINNER; 2014 CHESTER HM WINNER; 65:46 HM
27 GUNBY MATT GUNBY GBR WOODFORD GREEN 65:04 HM
28 SCOTT RICHARD SCOTT GBR HIGHGATE HARRIERS 66:51 HM
29 BELLINGER DARRELL BELLINGER GBR OXFORD CITY AC 69:42 HM
30 BULMAN JAMES BULMAN GBR NEW MARSKE HARRIERS 69:59 HM
31 SHIELS KEITH SHIELS GBR FOYLE VALLEY AC 69:32 HM
32 ROBINSON STUART ROBINSON GBR SALFORD HARRIERS 67:10 HM
33 PARSLOW JACK PARSLOW GBR DACORUM & TRING 68:47 HM
34 RIDLEY JOSH RIDLEY GBR LEEDS UNI 31:16 10K
35 SPENCER TOBY SPENCER GBR COVENTRY GODIVA 67:00 HM
36 MCGINLEY EDDIE MCGINLEY IRE ANNADALE STRIDERS 66:35 HM
37 MENGISTEAB TEWOLDE MENGISTEAB ERI SHETTLESTON HARRIERS 65:25 HM
38 GEREMEW TADELE GEREMEW ETH ELSWICK HARRIERS 64:33 HM
39 DOWNS FABIAN DOWNS GBR CHILTERN HARRIERS 68:45 HM
40 MERSON TOM MERSON GBR BRISTOL & WEST AC 67:31 HM
41 PAYN TOM PAYN GBR RUN-FAST 64:55 HM
42 WALSH CRIS WALSH GBR BELLAHOUSTON HARRIERS 72:56 HM
43 LAWLER JAMES LAWLER GBR BEDFORD & COUNTY 67:12 HM
44 O'SHEA ALAN O'SHEA GBR BANTRY AC  
45 TIMMINS LEWIS TIMMINS GBR MORPETH 2009 EURO U23 XC CHAMPS 11TH PLACE; 29:50 HM
46 WHITWAM ADY WHITWAM GBR MORPETH 69:37 HM
47 GREIG KYLE GREIG GBR FORRES 68:52 HM
48 JENKINS TOM JENKINS GBR HALLAMSHIRE HARRIERS 69:36 HM
49 NEWSOM JOHN NEWSOM GBR CENTRAL AC 2013 SCOTTISH 10000M CHAMPS 2ND PLACE; 66:35 HM; 29:57 10K
50 BAILEY TOM BAILEY GBR NOTTS AC 70:41 HM
51 COOK KEVIN COOK USA N/A  
52 BAREIKIS ARTURS BAREIKIS USA N/A  
53 DEED  DARREN DEED GBR BEDFORD & COUNTY 65:42 HM
54 ASHTON JAMIE ASHTON GBR ALDERSHOT F&D 69:43 HM
55 RIDDELL BEN RIDDELL GBR SALFORD HARRIERS 30:40 10K
56 SAMUELS NICK SAMUELS GBR SALE HARRIERS 70:16 HM
57 CORNTHWAITE THOMAS CORNTHWAITE GBR SALFORD HARRIERS REPRESENTED GBR 2011 WORLD MTN RUNNING CHAMPS; 66:04 HM
58 FONTANA SEAN FONTANA GBR VICTORIA PARK GLASGOW 68:00 HM
59 GALLIENNE STEVE GALLIENNE GBR BIDEFORD AAC 71:04 HM
60 WEST MATTHEW WEST GBR WINCHESTER & DISTRICT 70:41 HM
61 CHARLES TOM CHARLES GBR TRAFFORD AC 70:10 HM
62 WILES ANDREW WILES GBR NEW MARSKE HARRIERS 70:17 HM
63 FAWCETT JOHN FAWCETT GBR UNATTACHED  
64 ROBERTSON DAVID ROBERTSON GBR SUNDERLAND AC 71:02 HM
65 MAC JOHN MAC GBR GATESHEAD HARRIERS 70:01 HM


Elite Women
BIB # BIB NAME ATHLETE NAME COUNTRY  CLUB BIOG INFO
201 DIBABA TIRUNESH DIBABA ETH N/A THREE TIME OLYMPIC GOLD MEDALLIST; FIVE TIME WORLD CHAMPION; FIVE TIME WORLD XC CHAMPION; WINNER 2012 GREAT NORTH RUN
202 GELANA TIKI GELANA ETH N/A 2012 OLYMPIC MARATHON CHAMPION 67:48 HM
203 STEEL GEMMA STEEL GBR CHARNWOOD AC 2012 WORLD HALF MARATHON CHAMPS 7TH PLACE; 2011 EURO XC CHAMPS BRONZE MEDALLIST; 31:36 10K; 70:46 HM
204 KIPLAGAT EDNA KIPLAGAT KEN N/A 2013 & 2011 WORLD MARATHON CHAMPION; 2014 LONDON MARATHON CHAMPION; 67:41 HM
205 KEITANY MARY KEITANY KEN N/A 2009 WORLD HALF MARATHON CHAMPION; FORMER HM WORLD RECORD HOLDER; 65:50 HM
206 KILEL CAROLINE KILEL KEN N/A 2014 COMMONWEALTH GAMES SILVER MEDALLIST; 68:16 HM
207 PARTRIDGE SUSAN PARTRIDGE GBR LEEDS CITY AC 2014 COMMONWEALTH GAMES MARATHON 6TH PLACE; 2013 GREAT SCOTTISH RUN WINNER; 70:31 HM 
208 TAKENAKA RISA TAKENAKA JPN N/A 2014 WORLD HM CHAMPS 14TH PLACE; 70:10 HM
209 DULCE FELIX ANA DULCE FELIX POR N/A 2011 EUROPEAN 10000M CHAMPION; 68:33 HM
210 KATO MISAKO KATO JAP N/A 2013 GREAT NORTH RUN 6TH PLACE; 70:44 HM
211 BARROS MARISA BARROS POR N/A 2011 WORLD CHAMPS MARATHON 9TH PLACE; 69:09 HM
212 PURDUE CHARLOTTE PURDUE GBR ALDERSHOT F&D 2013 EURO U23 XC CHAMPS BRONZE MEDALLIST; 2013 GREAT SOUTH RUN 3RD PLACE; 32:10 10K
213 BERSAGEL ANNIE BERSAGEL USA N/A 2014 DUSSELDORF MARATHON WINNER; 2014 WORLD HM CHAMPS 13TH PLACE; 70:10 HM
214 TAKADA HARUNA TAKADA JAP N/A 71:46 HM
215 WANJIKU POLLINE WANJIKU KEN RUN-FAST 2013 GREAT SOUTH RUN 2ND PLACE; 2014 WARSAW HALF M WINNER; 70:28 HM
216 SAMUELS SONIA SAMUELS GBR RUN-FAST 2014 COMMONWEALTH GAMES 10000M 7TH PLACE; 2011 BERLIN MARATHON 3RD PLACE; 72:36 HM
217 DIXON ALY DIXON GBR SUNDERLAND STROLLERS 2014 WORLD HM CHAMPS 19TH PLACE; 70:38 HM
218 DIMOFF CARRIE DIMOFF USA N/A 74:41 HM
219 PENTY BECKY PENTY GBR HIGHGATE HARRIERS 75:01 HM
220 GYURKO FANNI GYURKO GBR CENTRAL AC  
221 CONNOLLY BREEGE CONNOLLY GBR NORTH BELFAST HARRIERS 77:29 HM
222 BRISCOE JULIE BRISCOE GBR WAKEFIELD & DISTRICT 73:28 HM
223 RANKIN GEMMA RANKIN GBR KILBARCHAN AC 75:44 HM
224 CUMBER SARAH-LOUISE CUMBER GBR HALIFAX HARRIERS 37:39 10K
225 CROSS HELEN CROSS GBR POCKLINGTON RUNNERS 78:32 HM
226 O'DWYER CATHERINE O'DWYER GBR BOLTON UNITED AC 36:41 10K
227 MURPHY SARAH MURPHY GBR BELGRAVE HARRIERS 37:45 10K
228 OAKES FIONA OAKES GBR VEGAN RUNNERS RC 80:24 HM
229 STONE JOSEPHINE STONE GBR MIDDLESBROUGH AC 78:06 HM
231 GIBBS VICKY GIBBS GBR WALLSEND HARRIERS 37:57 10K
232 GASCOIGNE-OWENS JOHANNA GASCOIGNE-OWENS GBR ALNWICK HARRIERS 80:32 HM
233 MCMANUS CLAIRE MCMANUS GBR NORTH SHIELDS POLY AC 37:38 10K
234 BULMAN SHARON BULMAN GBR NEW MARSKE HARRIERS  
235 GARDINER REBEKAH GARDINER GBR SHAFTESBURY BARNET 36:58 10K


Elite Wheelchair Athletes
BIB # BIB NAME ATHLETE NAME HELMET COUNTRY  CLUB BIOG INFO
181 LAWSON SIMON LAWSON RED GBR CARLISLE TRI 2013 GREAT BIRMINGHAM RUN WINNER; 2012 BUPA GREAT NORTH RUN 2ND PLACE; 21:47 10K
182 BOTELLO JIMENEZ RAFA BOTELLO JIMENEZ YELLOW ESP N/A 2009  GREAT NORTH RUN 6TH PLACE; 44:49 HM
183 MADEIRA JORDI MADEIRA BLUE ESP N/A
184 CROSSLEY BRETT CROSSLEY PINK GBR LEEDS CITY AC 2013 GREAT BIRMINGHAM RUN 2ND PLACE; 28:38 10K
185 CLARKE MATTHEW CLARKE GREEN GBR BWAA
186 RICHARDS JASON RICHARDS PURPLE GBR UNATTACHED 2012 GREAT NORTH RUN 7TH PLACE; 28:57 10K
187 GOTTS ANTHONY GOTTS ORANGE GBR WEIR ARCHER ACADEMY 2014 SILVERSTONE HM 7TH PLACE; 29:09 10K
188 CONWAY MARTIN CONWAY WHITE GBR UNATTACHED
189 SMITH ROB SMITH WHITE GBR UNATTACHED
190 KENNISH DARREN KENNISH WHITE GBR ISLE OF MAN
191 HOSKINS STEVE HOSKINS WHITE GBR UNATTACHED 66:32 HM
192 WILLIAMSON STEVE WILLIAMSON WHITE GBR UNATTACHED
193 BOSCH TIIAN BOSCH WHITE GBR UNATTACHED
194 CONWAY MARK CONWAY WHITE GBR UNATTACHED
195 HARRIS RONNIE HARRIS WHITE GBR COVENTRY GODIVA 77:52 HM
196 HALL CALLUM HALL WHITE GBR UNATTACHED
197 SMITH WILL SMITH WHITE GBR WEIR ARCHER ACADEMY
198 TELFORD MARK TELFORD WHITE GBR UNATTACHED 2010 GREAT MANCHESTER RUN 2ND PLACE; 50:56 HM
199 LEVENE JUSTIN LEVENE WHITE GBR WEIR ARCHER ACADEMY
BIB # BIB NAME ATHLETE NAME HELMET COUNTRY  CLUB BIOG INFO
281 WOODS SHELLY WOODS RED GBR WEIR ARCHER ACADEMY 2013 GREAT NORTH RUN WINNER; 50:36 HM
282 JONES JADE JONES YELLOW GBR NEW MARSKE HARRIERS 2014 COMMONWEALTH GAMES 1500M BRONZE MEDALLIST; 62:09 HM
283 NICHOLLS MEL NICHOLLS BLUE GBR COVENTRY GODIVA 2014 EURO IPC CHAMPS 400M BRONZE MEDALLIST; 68:43 HM
284 SNOPEK MARTYNA SNOPEK PINK GBR WEIR ARCHER ACADEMY 91:38 HM
285 MCTERNAN LIZ MCTERNAN GREEN GBR SPALDING TRI CLUB 92:55 HM